Sancaktepe, sanayiden konut alanına dönüşüyor

Son bulacak. 10,9 kilometre uzunluğunda planlanan metro hattının yakın gelecekte Kurtköy’e kadar uzatılarak yüksek hızlı trenle entegre edilmesi bekleniyor. Metronun ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanına kadar uzatılması da planlanıyor.

Bu altyapı yatırımlarının bölgeye olan ilgiyi daha da artırması bekleniyor. Hala erişilebilir arsa stoku olması nedeniyle bölge konut geliştiricilerin daha fazla ilgi odağı haline gelecek.

ULAŞIM KOLAYLIĞI
Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Anadolu Yakası’ndaki iki çıkış noktası arasında kalan Sancaktepe’nin sunduğu ulaşım kolaylıklarıyla gayrimenkul sektörü açısından arz ve talebi de artırdığını söylüyor. Sinpaş olarak pek çok yatırıma imza atarak bölgenin gelişmesine katkı sağladıklarını belirten Çelik, “Bölgenin Sinpaş ile birlikte gelişmeye başladığını söyleyebiliriz.

Zaten pek çok konut firması da bizim ardımızdan bölgeye yatırım yapmaya başladı” diyor. Bölgenin gelişimin devam edeceğini düşündüğünü söyleyen Mahmut Sefa Çelik, konsept projelerine uygun alanlar buldukça yatırım yapmayı sürdüreceklerini de vurguluyor.

YÜZDE 100 DEĞERLENDİ
TSKB Gayrimenkul’ün kıdemli değerleme uzmanı Ayşegül Gökşen, 2012’de Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metro hattı çalışmasının başlaması ile markalı konut geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline gelen Sancakte-pe’de, son beş yılda konut fiyatlarının yüzde 100’e yakın arttığını söylüyor. Geçmişte 2 bin ila 2 bin 500 TL/m2 aralı-
ğında olan ortalama satış fiyatları, günümüzde ortalama 4 bin 250-5 bin TL/m2 seviyelerine yükselmiş durumda. Ayşegül Gökşen, metro hattının mart ayında açılmasının bölgedeki konut fiyatlarına olumlu etki edeceğini kaydediyor.

Sancaktepe, birinci derece deprem bölgesinde yer alması nedeniyle düşük yoğunluklu site tarzı konut projelerinin yoğunlaştığı bir bölge. Bölge daha çok oturum amaçlı tercih edilirken konut tipleri de bu doğrultuda şekilleniyor. Daha çok büyük alanlı, 3 + 1 ve 4+1 tipinde daireler üretiliyor ve bu dairelerin satış hızlarının bölgedeki 1 + 1 ve 2 + 1 tipinde dairelere kıyasla daha yüksek olduğu belirtiliyor.

REKABET BÜYÜK
Bölgede markalı konut üretimi 2006 yılında başlarken geçen 10 yıllık süreçte 48 firma proje geliştirdi. Rekabetin fazla olmasının nedeni Sancaktepe bölgesinin metro güzergahında yer alması ve arsa stokunun bulunması olarak gösteriliyor.

Kuzey ormanlarına sınırı olan bölgenin doğasının korunmuş olması da Sancaktepe’nin cazibesini arttırıyor. Ayrıca yakında tamamlanacak olan 4 bin yataklı Şehir Hastanesi de bölgeye değer katacak özelliklerden biri.

İstanbul’un yeni gelişim alanı olan Sancaktepe, son yıllarda Teknik Yapı’dan Denge Yapı’ya, Dumankaya’dan Sinpaş’a kadar markalı konut üreticilerinin projelerine ev sahipliği yapıyor. Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metro hattıyla ulaşımın kolaylaşacak olması, 4 bin yataklı şehir hastanesinin inşa edilmesi, yeni yatırımları bölgeye çekiyor. Bölgede 20 markalı konut projesi yükseliyor.

Sancaktepe, 2000’li yıllara kadar sanayi sektörü ile öne çıkan bir ilçe iken son yıllarda konut projelerinin yoğunlaştığı bir bölge haline geldi. Sancaktepe’nin çevresinde yer alan Çekmeköy ve Ümraniye’de markalı konut projelerinin artması ile birlikte yükselen arsa fiyatları, yatırımcıları Sancaktepe’ye yönlendirdi. Sancaktepe bölgesinde konut imarlı arsaların birim satış fiyatları 2 bin ila 3 bin TL/m2 aralığında değişiyor.

Sancaktepe bölgesinde ilk olarak orta ve alt-orta gelir gruplarına yönelik konut üretimi yapılmaya başlanırken günümüzde orta-üst ile üst gelir grubuna yönelik proje sayısı artmış durumda. Bunda bölgede büyük alanlı arsa stokunun fazla olması ve Ümraniye-Çekmeköy bölgesindeki arsa stokunun azalması, marka projeler geliştiren inşaat şirketlerinin Sancaktepe’ye yönelmeleri etkili oluyor.

20 PROJE VAR
Markalı konut üreticilerinin, özellikle Samandıra Askeri Alanı çevresi ve Şile Otoyolu aksına yakın konumdaki arsaları tercih ettiği görülüyor. Bölgede şu anda üretim aşamasında 18, geliştirme aşamasında iki olmak üzere 20 markalı konut projesi yükseliyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Sancak-tepe’de konut ve villa projelerinin yanı sıra karma kullanım projelerinin de görüldüğünü söylüyor. Yazıcı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı inşa edilen Kuzey Marmara Otoyolu’nun Anadolu Yakası’nda iki çıkış noktası arasında konumlanan Sancaktepe’de
inşaatı devam eden Avrupa’nın en büyük şehir hastanesinin hizmete girmesinin de bölgedeki konut ve ticari alanlara olan ilgiyi artıracağını vurguluyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık’ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu’na göre, Sancaktepe 2013’te yüzde 10, 2014’te yüzde 11, 2015’te yüzde 18 ve 2016’da yüzde 14 değer kazandı. Son dört yıla bileşik olarak bakıldığından konut fiyatlarının yüzde 64 arttığı görülüyor. Bu oranla Sancaktepe İstanbul’daki 34 ilçe içinde 23’üncü sırada yer alıyor.

ALTYAPI YATIRIMLARI
2020 yılında tamamlanması planlanan Çekmeköy-Sultanbeyli metro hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının devamı niteliğinde olacak. Yeni metro hattı sırasıyla Meclis Mahallesi, Sarıgazi, Samandıra, Abdurrahman-gazi, Sancaktepe, Veysel Karani ve Sultanbeyli duraklarından geçerek Sultanbeyli ile TEM yolu kenarında